Jeśli poważnie interesujesz się rynkiem nieruchomości i nie stać Cię na przypadkowe transakcje kupna lub sprzedaży dowolnej nieruchomości, to telefon dobrego i sprawdzonego rzeczoznawcy powinieneś mieć w swojej książce telefonicznej. Nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, mieszkaniowe, komercyjne, przemysłowe, podziały, scalenie, wyodrębnienie nieruchomości – to m.in. przedmioty wycen naszych specjalistów.
Kiedy pomocny lub konieczny będzie rzeczoznawcza?
-
Gdy kupujesz nieruchomość na kredyt hipoteczny, bank będzie wymagał operatu szacunkowego od uznanego rzeczoznawcy. Bank jest bowiem nie tyle zainteresowany ceną transakcyjną nieruchomości, którą chcesz nabyć, ile jej realną wartością rynkową. O tym, jak bardzo mogą się one różnić, przekonał się dotkliwie niejeden klient.
-
Gdy przymierzasz się do zakupu mieszkania czy domu, a nie masz pewności co do zasadności ceny ofertowej, warto sięgnąć po twarde argumenty. Wizyta rzeczoznawcy majątkowego, który wytknie wszystkie wady oglądanej nieruchomości, podkreśli walory, porówna ceny rynkowe (ofertowe i transakcyjne) w danym regionie uzbroi Cię w cenne argumenty przy negocjacjach ze sprzedającym. Albo wręcz zachęci do szukania innego lokum. Lepiej zmienić zdanie przed tak ważną decyzją, jaką jest zakup własnego „M” niż po wydaniu nierzadko oszczędności życia.
-
Gdy zainwestowałeś w nieruchomość i nie bardzo wiesz, co z nią zrobić, na przykład trzymać, by teoretycznie zarobić na niej w przyszłości; sprzedać, by jednorazowo cieszyć się wpływem gotówki; zmienić jej cel przeznaczenia (np. z działki pod budowę magazynu zrobić kilka działek pod zabudowę domów jednorodzinnych), to nieodzowna okaże się pomoc świetnie zorientowanego w realiach rynku nieruchomości rzeczoznawcy. Lokalizacja, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, potencjał nieruchomości – z tymi terminami zaznajomi Cię rzeczoznawca.
-
Podział majątku w postaci nieruchomości jest częstą przyczyną konfliktów w rodzinie czy spółkach. Pomyśl dwa razy nad telefonem do rzeczoznawcy, nim podpiszesz zgodę na przejęcie jednego piętra wspólnej kamienicy w zamian za odstąpienie drugiego. Na przykład partery kamienic mogą służyć jako lokale użytkowe, z których można czerpać znacznie wyższe zyski niż z wyższych pięter. Mamy też znacznie więcej przykładów, gdzie podział nieruchomości (lub odwrotnie – jej scalenie) nie jest tak oczywisty, jak by się na pierwszy rzut oka zdawało. Te nieoczywistości wskaże właśnie rzeczoznawca.
-
Cele podatkowe. Ustalenie wysokości podatku od darowizny w postaci nieruchomości lub podatku od nieruchomości opiera się o operaty szacunkowe. Jeśli Twoje wątpliwości budzi również opłata za wieczyste użytkowanie nieruchomości, to również warto zwrócić się do rzeczoznawcy.
-
Biznesplany i bilanse. W przypadku oceny wartości aktywów przedsiębiorstwa (środki trwałe) konieczny jest operat szacunkowy.
-
Ubezpieczenia. Jak ustalić wysokość składki ubezpieczeniowej za daną nieruchomość? Nim podpiszemy polisę, warto sprawdzić, jakie kryteria wziął pod uwagę ubezpieczyciel i czy wystarczająco chroni nasze interesy.
Ujmując w skrócie – wszelkie wątpliwości związane z (wy)ceną nieruchomości najpewniej rozwiewać z pomocą specjalisty. Inwestując w specjalistyczne doradztwo , zyskujesz naszą wiedzę, doświadczenie, pewność oraz niepodważalne argumenty. Wiemy, co mówimy.