Strefa mieszkańca już działa!

Nowe narzędzie komunikacji pomiędzy mieszkańcami poszczególnych...
czytaj wiecej »

08-01-2014Perełka przy Rybakach

Kamienica przy ul. Rybaki 20 to jedna z perełek poznańskiego Starego Miasta. Rzadka przedstawicielka neogotyku w budownictwie mieszkalnym zachwyca swoją elewacją i wnętrzami. Po pięciu latach od przywrócenia jej dawnego blasku, do dziś pozostaje wzorem pokazującym jak należy rewitalizować kamienice.

Obszar ul. Rybaki, Kwiatowej i Strzałowej nie cieszy się najlepszą sławą. Fyrtel jest niebezpieczny, zapchany samochodami i pełen zaniedbanych kamienic – takie obiegowe opinie krążą wśród poznaniaków na jego temat. Przez wiele lat kamienica przy ul. Rybaki 20 była jednym z elementów tej rzeczywistości. W ciągu trwających zaledwie 26 miesięcy prac rewitalizacyjnych gruntownie zmieniła oblicze. Dzisiaj może służyć za przykład tego, jak zbawienny wpływ na całą okolicę mają odnowione historyczne budynki.

Kamienica, położona przy ul. Rybaki, powstała w czasach secesji, ale zbudowano ją w stylu neogotyckim. To rzadkość, bo w tym nurcie wznoszono raczej obiekty użyteczności publicznej lub sakralne. Budynek imponuje przede wszystkim wyjątkowymi zdobieniami na elewacji. Dostrzec można kunsztowne, charakterystyczne dla gotyku sterczyny wieńczące szczyty. Widoczne są również charakterystyczne dla gotyku motywy wieloliścia czy rybiego pęcherza. Dbałość o najdrobniejsze szczegóły niemal zapiera dech w piersiach. Ale najbardziej imponującą częścią kamienicy jest jej podwórko. Elewacja jest pokryta białymi płytkami ceramicznymi i uzupełniona czerwoną klinkierową cegłą przy krawędziach ścian i otworach okiennych.

Dziś możemy podziwiać detale i zdobienia dzięki wielomiesięcznemu wysiłkowi kilkudziesięciu osób. Prace rewitalizacyjne trwały dwa lata, od września 2006 do grudnia 2008. Dla właściciela budynku – poznańskiego dewelopera Inwestycje Wielkopolski to nie pierwsza rewitalizacja w mieście. Firma znana jest między innymi z renowacji Starego Chwaliszewa czy kamienicy przy ul. Ostrówek 12. Mimo to zdecydowała się zlecić rewitalizację zewnętrznej spółce. – Inwestycje Wielkopolski wybrały nas jako inwestora zastępczego, co oznacza, że to my koordynowaliśmy wszystkie prace projektowe, wykonawcze, organizacyjne i administracyjne niezbędne do przebudowy kamienicy – mówi Justyna Łukaszewicz, prezes Nieruchomości Wielkopolski – firmy, która poprowadziła projekt rewitalizacji.

Podczas prac renowacyjnych, remontowych i modernizacyjnych niezbędne było pokonanie wielu wyzwań różnej natury. W odróżnieniu od wznoszenia nowego budynku, koordynator musi zmierzyć się z licznymi ograniczeniami i zazwyczaj znacznie wyższymi wymaganiami właściciela obiektu. Odnawiając całą kamienicę – a nie tylko jej elewację – trzeba zachować wszelkie nowoczesne standardy budowlane (związane chociażby z instalacjami czy odpowiednim naświetleniem pomieszczeń) w murach sprzed kilkuset lat. Z drugiej strony, im więcej uda się przywrócić historycznego charakteru budynkowi, tym większą wartość będą miały mieszkania. Nie można też zapominać o tym, że wszystkie lokale muszą być po prostu funkcjonalne.

Dlatego jedną z kluczowych części procesu rewitalizacji kamienicy przy ul. Rybaki 20 był dobór odpowiedniego zespołu, który zajął się renowacją. Nigdy nie jest tak, że jeden podmiot zajmuje się wszystkimi pracami. Zazwyczaj do jego skutecznego przeprowadzenia potrzebny jest cały sztab fachowców, takich jak: budowlańcy, konserwatorzy, zarządcy, projektanci czy osoby dysponujące wiedzą w zakresie prawa. W omawianym przypadku spółka Nieruchomości Wielkopolski odpowiadała za przebieg całej inwestycji, ale do przeprowadzenia faktycznych prac budowlanych i konserwatorskich powołała generalnego wykonawcę.

Tajemnicą poliszynela jest natomiast fakt, że największym pozabudowlanym wyzwaniem jest zawsze współpraca z miejskim konserwatorem zabytków. W tym przypadku było inaczej, gdyż prace rewitalizacyjne były prowadzone z tak dużą dbałością o detale, że niemal przekraczało to wymagania miejskiego konserwatora zabytków. Ale to raczej wyjątek potwierdzający regułę. – Życzylibyśmy sobie i całej branży otwartych i światłych konserwatorów, którzy będą z nami współpracować, a nie utrudniać nam działania zmierzające do przywrócenia dawnej świetności historycznym kamienicom – komentuje tę współpracę Justyna Łukaszewicz z Nieruchomości Wielkopolski.

Jak widać, pełna rewitalizacja kamienicy, z zachowaniem jej historycznego charakteru, to długotrwały i niełatwy proces. Wysiłek ten rekompensują jednak korzyści, które przekładają się na przewagę w atrakcyjności lokali w odnowionych kamienicach nad mieszkaniami oferowanymi standardowo. Podstawową zaletą jest wyjątkowa architektura, której nie znajdziemy w nowocześnie wznoszonych budynkach. Niestandardowy układ lokali, ich powierzchnie, wysokości stropu, dodatkowo oryginalne wykończenia, sztukateria i zdobienia tworzą niesamowitą i niepowtarzalną przestrzeń do życia. – Dla wielu nabywców takie mieszkania stają się często wyznacznikiem wyjątkowego stylu życia. Bardzo duża grupa klientów szuka obecnie miejsc, które mają swoją duszę i klimat. W takich przestrzeniach kochają się szczególnie młodzi ludzie, którzy uruchamiają swoją wyobraźnię, a lokal – zamiast deweloperskiej powtarzalności – staje się symbolem ich indywidualizmu – wyjaśnia Justyna Łukaszewicz z Nieruchomości Wielkopolski.

Kamienica przy ul. Rybaki 20 to nie jedyna tego typu realizacja wykonana przez Nieruchomości Wielkopolski. Firma ma na koncie rewitalizacje oraz prowadzenie projektów rewitalizacji takich budynków, jak Garbary 53 (gdzie mieści się siedziba firmy), Głogowska 173, Szamarzewskiego 13/15 czy Studzienna 17. Lata doświadczeń i kolejne realizacje zakończone sukcesem pozwoliły zbudować spółce pozycję liczącego się inwestora i project managera w branży rewitalizacji kamienic. Dlatego dziś może ona oferować swoim klientom najwyższy poziom profesjonalizmu w tej dziedzinie.

Dodatkowym atutem w przypadku budynków rewitalizowanych przez Nieruchomości Wielkopolski jest kompleksowo przygotowany i wdrożony w życie po zakończeniu budowy system zarządzania nieruchomością. Niemalże od pierwszego dnia jest ona profesjonalnie zarządzana przez firmę z wieloletnim doświadczeniem. Łagodne „wejście w życie” wielomieszkaniowego budynku, w którym wszystko jest zorganizowane i przemyślane to równie ważne aspekty realizacji Nieruchomości Wielkopolski świadczącej kompleksowe usługi na rynku nieruchomości.
 


szukaj nieruchomosci Szukasz nieruchomości
zarzadzaj nieruchomoscia Posiadasz nieruchomość
strefa mieszkanca Strefa mieszkańca
wsparcie biznesu Wsparcie biznesu
A gdy już nabędziesz wymarzoną nieruchomość, sprawdź, czy przypadkiem też nie możemy Ci w czymś pomóc lub w czymś Ciebie wyręczyć!