Strefa mieszkańca już działa!

Nowe narzędzie komunikacji pomiędzy mieszkańcami poszczególnych...
czytaj wiecej »

Nie znalazłeś jakiegoś pojęcia?

Słowniczek

Kamienica

budynek wielomieszkaniowy w zwartej zabudowie miejskiej, najczęściej przeznaczony do wynajmu na cele mieszkalne i/lub użytkowe. Mieszkania w kamienicach charakteryzuje często nietypowy układ rozmieszczenia pokoi (amfilady), ponadprzeciętny rozmiar pomieszczeń oraz ich wysokość. Kamienice w centralnych dzielnicach często są obiektami o bardzo zdobnej i bogatej ornamentyce.

Charakterystyczny układ budynku dostosowywany był do funkcji z początku XX wieku – w budynkach frontowych mieściły się bardzo duże apartamenty, często skomunikowane z mieszkaniami mniejszymi z wejściami z oficyn bocznych, przeznaczonych do zamieszkania przez służbę oraz do dostaw, np. produktów spożywczych do apartamentów. Mieszkania zlokalizowane w oficynach bocznych często są dużo mniejsze od mieszkań w budynku frontowym.

Ze względu na nadmierną eksploatację duża części kamienic jest nadal wyposażona w niefunkcjonalne i przestarzałe instalacje (piece węglowe w pokojach). Ponieważ większość polskich kamienic powstawała w dwóch minionych stuleciach, to często są one objęte nadzorem konserwatora zabytków, który musi wydać zgodę na wszelkie zmiany i rewitalizację. Obecnie wiele kamienic jest rewitalizowanych, dzięki czemu odzyskują dawny blask i stają się bardzo pożądanym miejscem zamieszkania.

szukaj nieruchomosci Szukasz nieruchomości
zarzadzaj nieruchomoscia Posiadasz nieruchomość
strefa mieszkanca Strefa mieszkańca
wsparcie biznesu Wsparcie biznesu
A gdy już nabędziesz wymarzoną nieruchomość, sprawdź, czy przypadkiem też nie możemy Ci w czymś pomóc lub w czymś Ciebie wyręczyć!
Copyright Nieruchomości Wielkopolski 2013 Realizacja: Agencja Interaktywna Poznań B2 Internet